Přeskočit na hlavní nabídku

Poznámky 2008

Neorganizované skladiště mých poznámek. Zajímavosti, WTF, zkušenosti, návody, životní pravdy (postřehy). Formátováno pomocí Texy!: Text to HTML converter and formatter (syntaxe).

ZAČÁTEK


Touha po čistotě

Antibakteriální mýdla: Antibakteriální přísady hubí i mikroorganismy, které se používají v čističkách odpadních vod (v biologickém stupni čištění). Část těchto přísad pak zůstává ve vodě (tj. v potravním řetězci), nebo zůstane v kalech, které se často používají ke hnojení. Antibakteriální mýdlo přitom prý neumyje o nic lépe než obyčejné mýdlo.

Prací prášky na bílé prádlo: Obsahují bělící látky. Prádlo není čistší, ale jen lépe vypadá (mění se lom světla na textilu). Bělící látky se obtížně rozkládají. Podobného efektu lze dosáhnout sušením na sluníčku.

Avivážní prostředky: Od doby, kdy se začaly používat, vzrostl počet onemocnění ekzémem. Znečišťují životní prostředí.

Zdroj: Vesmír 2007/4, Hykyšová Soňa: Extrémní touha po čistotě znečišťuje řeky (str. 249)


Kalkulačka

Casio fx-3900Pv:

232 = 4 294 967 295


Ceny AutoCADu

30. listopadu 2009, s DPH, Xanadu.cz

AutoCAD 2009 CZ (SLM) 136 850 Kč
AutoCAD 2009 CZ – EDU studentská verze 1841 Kč

Studentská verze tedy stojí 1,3 % ceny komerční verze. Wow!


Převod *.docx (OOXML) do PDF

Způsob velikost* URL zabezpečení vzhled
Word 2007 + Save as PDF 690 kB ano ne OK
Word 2007 + PDFCreator 5,5 MB ne ano OK
OpenOffice.org 3.0 180 kB ano ano nevyhovující**

* bezeztrátová komprese obrázků
** škaredé podtržení odkazů, rozhozený vzhled dokumentu (např. konce stránek před nadpisy, záhlaví tabulek, odsazení seznamů…)


Ceny Windows Vista

Windows Vista (české, SP1), 5. října 2008, Alza.cz, ceny s DPH

32bit

  OEM FPP
Home Basic 1850 4230
Home Premium 2370 5000
Business 2980 6830
Ultimate 4040 6790

64bit

U OEM jsou ceny stejné, FPP nemá Alza.cz v nabídce.


I just noticed that live is evil spelled backwards.


Návod v češtině

Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele

§ 9

(1) Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb, o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby, jakož i o riziku souvisejícím s poskytovanou službou. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu a aby byly srozumitelné.

(2) Povinností uvedených v odstavci 1 se nemůže prodávající zprostit poukazem na skutečnost, že mu potřebné nebo správné informace neposkytl výrobce, dovozce nebo dodavatel. Tyto povinnosti se však nevztahují na případy, kdy se jedná o zřejmé nebo obecně známé skutečnosti.

§ 11

(1) Prodávající musí zajistit, aby informace uvedené v § 9, 10, 13 a 19, jsou-li poskytovány písemně, byly poskytnuty v českém jazyce.

(2) Jednotlivé informace uvedené v § 9 a 10 mohou být poskytnuty v podobě symbolů (piktogramů), které musí být srozumitelné, čitelné a úplné. V případě prodeje výrobků, při jejichž označení byly použity symboly (piktogramy), je prodávající povinen na požádání vysvětlit nebo vhodně zpřístupnit spotřebiteli jejich význam.

(3) Fyzikální veličiny musí být vyjádřeny v měřicích jednotkách stanovených zvláštním právním předpisem:

Zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii

§ 2

(1) Subjekty a orgány státní správy jsou povinny používat základní měřicí jednotky uvedené v odstavci 2, jejich označování, násobky a díly stanovené vyhláškou, a ostatní jednotky, jejich označování, definice, násobky a díly stanovené vyhláškou. V mezinárodním styku lze použít měřicí jednotky odpovídající mezinárodním obchodním zvyklostem.

(2) Základními měřicími jednotkami jsou:

  1. jednotka délky – metr (m); …
  2. jednotka hmotnosti – kilogram (kg); …
  3. jednotka času – sekunda (s); …
  4. jednotka elektrického proudu – ampér (A); …
  5. jednotka termodynamické teploty – kelvin (K); …
  6. jednotka látkového množství – mol (mol); …
  7. jednotka svítivosti – kandela (cd); …

Softwarové pirátství v Česku

Podle údajů Microsoftu na základě posledního průzkumu (červen 2007), zpracovaného také společností IDC, se odhaduje, že firemní segment v ČR užívá (odhadováno na celkové instalované bázi PC):

Míra pirátství mezi domácími uživateli je však vyšší, zde se odhaduje:

Nejvíce pirátsky užívaným softwarem, zejména mezi domácími uživateli, je pak herní software, kde se míra pirátství odhaduje kolem 70 %.

Zdroj: http://www.lupa.cz/…prilezitost/


Indický svatý muž hlásal, že kdo se dotkne jeho kouzelné pravé nohy, bude uzdraven a splní se mu všechna přání. Možná si to měl nechat pro sebe. Dva poutníci ho opili, uřízli mu pravou nohu nad kolenem, nechali ho ležet na ulici a s nohou zmizeli.


KDU-ČSL: Náš volič nevěří v Boha a žije sám

http://aktualne.centrum.cz/…clanek.phtml?…


Kouření vážně poškozuje cigaretu.


LCD monitor: pohled do zákulisí

28.2.2008 13:14:25

Za firmu Partis (EuroCase) bych chtel timto vysvetlit nektere malickosti. Nejprve k nazoru, ze se jedna o reklamu. Pred 10 dny jsem byl osloven pracovnikem Svet hardware. Ten nas pozadal na doporuceni externiho kolegy, ktery se s monitorem potkal fyzicky, na moznost poskytnuti tohoto LCD k testovani. Zaroven mne byla zaslana ukazka testu jineho monitoru pro priklad metodiky a byl jsem upozornem, ze testovani probehne naprosto korektne a objektivne a ze neexistuje jakakoli moznost vysledek ovlivnit. Hodnoceni mne pripada objektivni a rozhodne neoplyva jenom klady, navic je zalozene na konkretnich namerenych hodnotach. Byt tim, kdo si s celym testem dal praci, docela by se me to dotklo. Nicmene k technickym parametrum: osazeny panel pochazi od firmy AU Optronic, jednoho ze dvou nejvetsich vyrobcu, samotny panel je matny a skleneny filtr je osazeny nasledne do plastoveho ramecku, do budoucna nevylucuji i prodej varianty bez tohoto skl. filtru. V pripade zajmu jsem schopen zaslat technicky list osazeneho panelu. Ohledne DVI se jedna o spravnou pripominku, samotny panel je samozrejme timto vystupem osazen a neni problem konektor doplnit (cena je cca 2,5 USD). Momentalne jsme tak neucinili s ohledem na celni legislativu EU, nebot by v tomto pripade mohlo dojit k uplatneni 14% cla. Ne vsichni dovozci toto respektuji, ale proto u vetsiny znacek najdete LCD wide nad 19" spise bez DVI a pokud jej ma, je vyrazne drazsi.

Pavel Kocourek

Zdroj: http://www.svethardware.cz/…055065F.html?…


Úklid odkazů (link clearance)


Takzvaná pocedurální paměť, díky níž zvládáme třeba podmíněné reflexy (slinění při pohledu na citron…)


Vzdycky to nejak dopadne.


Naprosto chápu, proč své příspěvky nepodepisujete. Být na Vašem místě, také bych se za ně styděl.

Pavel Satrapa


nadani ucit se je dar; schopnost ucit se je dovednost; ochota ucit se je volba;


„Vam je hej, vy ste blbi, ale co my inteligenti!?“


Vim: Kódování znaků

encoding (enc)

‚encoding‘

Interní kódování Vimu.

fileencoding (fenc)

‚fileencoding‘

Kódování použité pro soubor v daném bufferu. Pokud se fileencoding liší od encoding, je při načítání i ukládání souboru provedena konverze.

Pokud chci uložit soubor v kódování ISO-8859–2, stačí zadat:

:set fenc=iso-8859-2
:w

fileencodings (fencs)

‚fileencodings‘

Seznam kódování, které bude Vim zkoušet při otevírání souboru. První uvedené, které „uspěje“, bude použito. Pokud neuspěje ani jedno, použije se interní kódování Vimu (viz encoding).

Jednobajtové kódování (Windows 1250, ISO-8859–2) má smysl uvádět nejvýše jedno a vždy na konci seznamu – Vim při jeho testování vždy uspěje a tedy všechna za ním uvedená kódování nikdy nebudou brána v úvahu.

Pokud chci soubor otevřít v kódování Windows 1250, stačí zadat:

:set fencs=windows-1250
:open soubor.txt

Bezdůvodné obohacení

Občanský zákoník, § 451–459

http://business.center.cz/…k/cast6.aspx#…

Rozpor s kupní smlouvou

Občanský zákoník, § 616, odstavec 3

http://business.center.cz/…cast8h2.aspx#…


KONEC

Martin Trčka