Přeskočit na hlavní nabídku

Poznámky 2007

Neorganizované skladiště mých poznámek. Zajímavosti, WTF, zkušenosti, návody, životní pravdy (postřehy). Formátováno pomocí Texy!: Text to HTML converter and formatter (syntaxe).

ZAČÁTEK


Akademická půda

Zákon 172/1990 Sb. (Zákon o vysokých školách; zrušen zákonem č. 111/1998 Sb.):

Akademická práva a svobody

§ 2

(3) Zaručuje se nedotknutelnost akademické půdy vysokých škol s výjimkou případů ohrožení života, zdraví a majetku. Vstup orgánů činných v trestním řízení na akademickou půdu povoluje rektor nebo jím pověřený prorektor anebo děkan v případě důvodného podezření ze spáchání trestného činu.


Co mě štve: PSPad

PSPad je skvělý editor HTML (mnoho užitečných funkcí pro tvorbu HTML), ale špatný editor textu. Nejhorší je množství chyb, které jsou přítomné jak ve starých, tak v aktuálních verzích.

Problémy verze 4.5.3:

Co by mohl umět (by default):

Co mě štvalo na starých verzích:


Kolektivní správci autorského práva


Právo na stávku

Právo na stávku je zaručeno za podmínek stanovených zákonem; toto právo nepřísluší soudcům, prokurátorům, příslušníkům ozbrojených sil a příslušníkům bezpečnostních sbo­rů

Listina základních práv a svobod, Článek 27, odstavec 4


Rozdělování odměn za rozmnožování díla pro osobní potřebu

Platí se za:

Konkrétně za:

Ministerstvo kultury (dále jen „ministerstvo“) stanoví vyhláškou typy přístrojů k zhotovování tiskových rozmnoženin a typy nenahraných nosičů záznamů, z nichž se platí odměna podle odstavce 1, a výši paušální odměny podle typu přístroje k zhotovování tiskových rozmnoženin a typu nenahraného nosiče záznamů. Vyhláškou dále stanoví typy přístrojů k zhotovování rozmnoženin záznamů, z nichž se platí odměna podle odstavce 1; výše této odměny je stanovena v příloze k tomuto zákonu.

Odměna se rozdělí takto:

  autoři výkonní umělci výrobci záznamů / nakladatelé
hudba* 50 % 25 % 25 %
film* 60 % 15 % 25 %
papír** 60 % 40 %

(*) jde jak o přístroje na kopírování, tak o nenahrané nosiče záznamů

(**) 60 % pro autory se rozdělí takto: 45 % pro autory literárních děl, 15 % pro výtvarné umělce

Autory se v případě filmu myslí: režiséři audiovizuálních děl, autoři děl literárních, dramatických a hudebně dramatických, autoři děl hudebních s textem nebo bez textu, kameramani, architekti, scénografové, kostýmní výtvarníci, výtvarníci a autoři děl choreografických a pantomimických

Zdroj:


Scénáře současných dílů časopisu Čtyřlístek aneb co to ti kreslíři teď sakra hulej?

422. Ty uši ti sluší!

Napsali Hana a Josef Lamkovi, 9 stran, 30 %

Pinďo, zapiš si to za uši. Vem si na ty uši čepici. Ušatec! K tabuli půjde ten s těma dlouhýma ušima! Pinďa už má dost narážek na své uši. Nechá si je tedy alespoň vylepšit piercingem, jenomže pak chřestí. Tak ho napadne nechat si uši zmenšit. Lékař nepomůže, ale zmíní se o staré Blažkové. To je podivínská kořenářka, která žije v pastoušce u lesa. Pinďa za ní zajde a vysloví přání, že chce mít malé uši. Blažková dá Pinďovi jablko, a hned ráno má Pinďa malinká ouška. Tentýž den přijede za Čtyřlístkem hollywoodský producent ze spoolečnosti Bow-wow-film, který chce natočit s hrdiny svého dětství film o jejich životě. Čtyřlístek souhlasí, producent ale přeobsadí Pinďu, s tak malými oušky vypadá zajíc tuctově. Místo něj vyberou hvězdu – Pink Bunnyho. Pinďa přesvědčí kamarády, že se bez něj film obejde a zůstane doma. Rozjíždí se natáčení, jenže Bunny je otravný a namyšlený, vyžaduje kaskadéra, příplatek za jízdu na kole a chodí pozdě na natáčení. Fifinka volá Pinďovi a vše mu vypráví. Pinďa se vrátí za Blažkovou, chtěl by zpět své uši. Kouzelná hruška to spraví. Bunny má padáka a Pinďa může hrát sám sebe. Klidně hraje i v nebezpečných scénách.

Zdroj: http://chrz.wz.cz/?…


Cædite eos. Novit enim Dominus qui sunt eius.

Zabíjejte všechny, Bůh už své pozná.

Papežský legát Arnaud de Citeaux (Arnaud Amalric) když se jej důstojník při tažení proti Albigenským Katarům ptal, jak mají poznat pravé věřící… cca 1209?


Mars

Starořímský bůh slunce, úrody, plodnosti. Ochránce před hladem, zimou a dalšími pohromami.

Nejvýznamnější římský bůh, otec Romula a Rema, zakladatelů Říma.


Co je nového v Office 2007? Nefunguje OCR!

2007–11–10

Aplikace Microsoft Office Document Scanning/Imaging z české verze Microsoft Office 2007 nepodporují rozpoznávání českých znaků v dokumentech. Přitom verze 2003 podporu pro češtinu měla.

Odpověď z Microsoftu:

Vazeny pan podla vyjadrenia produktoveho manazera pre Microsoft Office 2007 pre Cesku republiku sa spolocnost Microsoft rozhodla nezaclenit podporu optickeho rozpoznavania znakov do aktualnej verzie balika Microsoft Office 2007 po dohode s dodavatelom tejto technologie (nejde o povodnu funkciu; spolocnost Microsoft vo svojich produktoch ponukala OCR prostrednictvom ineho vyrobcu SW).Jednotlive aplikacie aktualneho balika Microsoft Office 2007 vsak ponukaju mnozstvo novych funkcii, ci vylepseni. Detailne informacie najdete napr. na adrese http://office.microsoft.com/…0561029.aspx

Zdroj: Martin: Office 2007 (Google cache)

U verze Office XP byla možnost zvýhodněného upgrade na OmniPage Professional 15. Je tedy pravděpodobné, že i u Office 2007 jde o technologii stejné firmy. Přitom OmniPage by měl češtinu plně podporovat.


Špehování zaměstnanců

2007–10–21

Listina základních práv a svobod, Článek 7:

(1) Nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena. Omezena může být jen v případech stanovených zákonem.

Zákoník práce, § 316:

(2) Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování, odposlechu a záznamu jeho telefonických hovorů, kontrole elektronické pošty nebo kontrole listovních zásilek adresovaných zaměstnanci.

(3) Jestliže je u zaměstnavatele dán závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele, který odůvodňuje zavedení kontrolních mechanismů podle odstavce 2, je zaměstnavatel povinen přímo informovat zaměstnance o rozsahu kontroly a o způsobech jejího provádění.

Trest je údajně až 6 milionů, to se mi ale nepodařilo ověřit (viz Trestní zákon?).


Snadno roztíratelné máslo

Máslo od firmy Alimpex, na obalu je jen velký nápis Máslo a několik modrých strakatých krav.


Relativně přesný čas

Jedna z pražských hospod má na své informační tabuli nápis:

Každý všední den otevíráme přesně v 10:00 bez ohledu na to, kolik je hodin


Názor na postavení Microsoftu na trhu

Uživatel skrytý pod přezdívkou M. v diskuzi k článku Jak probíhá standardizace OOXML napsal:

Úspěch se nezakládá na tom, jak dobrou práci odvedete, ale jakou práci lidé ocení. V době mohutných počítačů, komplikovaných programů přišel Bill Gates a navrhl jeden z nejhorších operačních systémů na světě. Byl horší než libovolná konkurence, měl méně možností, byl více nestabilní, ale byl levnější a jednodušší. A to lidé chtěli! Přestože Gates udělal špatný operační systém, vytvořil vlastně špičkový produkt, protože dělal to co lidé chtějí. Proto nikdy neříkejte lidé mě nechápou, ale uvědomte si, že vy nechápete je.

Úspěch Microsoftu není založen na tom, že tato společnost je jediná na trhu (a také není), ale na tom že včasně reaguje na požadavky klientů a snižuje cenu softwaru tak, aby mu nemohla vyrůst konkurence. Vem si, že cena softwaru od Microsoftu se nezvedá, naopak klesá, a to i přesto, že tento software je neustále kvalitnější, snadněji se ovládá a má více funkcí. Důvod, proč má Microsoft dominantní postavení jsou jeho inovace a schopnost reagovat na změny, nikoliv monopol jak si někteří myslí. MS je společnost, která je schopná přinášet největší množství inovací pro své klienty.


Zkušenosti s třemi osobními firewally: Kerio, Comodo, ZoneAlarm

Nejde o žádné srovnání, jen o pár subjektivních postřehů.

Kerio Personal Firewall

Zápory:

Comodo Firewall Pro

Klady:

Zápory:

ZoneAlarm Free

Zápory:

Kerio Personal Firewall (podruhé)

Klady:


Dobrá zkušenost s Datartem

Potřeboval jsem novou ledničku. Koupil jsem ji v prodejně Datart. Datart mě příjemně překvapil, protože:

 1. Má v ceně výrobku započítaný poplatek za likvidaci historických elektrospotřebičů (PHE, u ledniček 300 Kč). I v některých kamenných prodejnách (např. Euronics) je běžná cena uvedena bez PHE a poplatek je uveden titěrným písmem na cenovce.
 2. Má v ceně výrobku započítanou DPH (i v internetové prodejně).
 3. Má v ceně výrobku započítanou spoustu služeb, za které se u konkurence tvrdě platí – doprava až do bytu kamkoli v ČR, základní instalaci, odvoz obalů, odvoz starého elektrospotřebiče (něco z uvedeného platí jen pro velké elektrospotřebiče nad 1500 Kč). Příklad cen u konkurence: doprava 499 Kč, odvoz starého elektrospotřebiče dalších 290 Kč (obojí bilezbozi.cz).

Poznámka: Starou ledničku jsem nechtěl nechat odvézt hned, ale to nevadí – zavolal jsem na informační linku (s předčíslím 800, tedy zdarma) a domluvil se, že mi ji odvezou později. Zdarma.

2007–08–10


SFTP, FTPS, SCP

FTP over SSH (Secure FTP, SFTP)

Tunneling a normal FTP session over an SSH connection. Problems with multiple TCP connections.

FTPS (FTP/SSL)

Use of a SSL/TLS layer below the standard FTP protocol to encrypt the control and/or data channels. FTPS servers must provide a public key certificate (like HTTPS).

SCP

SCP protocol implements file transfers only. It does so by connecting to the host using SSH and there executes an SCP server.

SFTP (SSH File Transfer Protocol)

Network protocol that provides file transfer and manipulation functionality over any reliable data stream (typically used with the SSH-2, but usable with other protocols as well). Supports transfer resume, directory listings, remote file removal.

WinSCP version 4

Supports FTP, SCP and SFTP (SSH File Transfer Protocol). With SCP it implements additional functionality (ls command).

Total Commander version 7

Supports FTPS (FTP over SSL), users need to install SSL binaries. There is a plugin for SecureFTP (FTP over SSH).


„I don't like Mondays“

August 1, 1966, University of Texas at Austin, USA. Charles Joseph Whitman, male, 25 years old. Killed 13 people, wounded 31 others. Murdered his wife and mother. Killed by police officers.

October 27, 1975, St. Pius X High School, Canada. Robert Poulin, male, 18 years old. Killed 1 student, wounded 5 other, raped and stabbed to death his 17-years-old friend (Kim Rabot). Committed suicide.

January 29, 1979, Cleveland Elementary School, USA. Brenda Ann Spencer, female, 16 years old. Killed 2 men (principal, custodian), wounded 8 students and a police officer. Sentenced to prison for 25 years to life.

April 16, 2007, Virginia Tech campus, USA. Seung-Hui Cho, male, 23 years old. Killed 32 people, wounded 25 others. Committed suicide.

All mentioned days are Mondays. Better not to go to school on Monday…

Sources:


Stupňovitost piva

 1. stupeň Baumé [bómé], zn. °Bé, je jednotka hustoty. Kromě této se ještě používají v sacharometrech stupně Ballingovy (°Bg), v alkoholometrech stupně Trallesovy (°Tr)
 2. jelikož u piva jde o sacharometrické měření, nejedná se o stupně Baumé, nýbrž o Ballingovy (přesněji Brixovy) stupně. Sacharometr využívá k měření koncentrace fakt, že cukerné roztoky stáčejí rovinu polarizovaného světla o úhel, jehož velikost odpovídá koncentraci roztoku (a směr typu cukru, L-formy vlevo, D-formy vpravo – odtud jejich označení). Stupnice je ocejchovaná tak, že každému procentu cukru ve vodném roztoku při teplotě 20 °C odpovídá 1 °Bg
 3. prakticky to funguje tak, že se sacharometrem změří cukernatost mladiny před jejím zkvašením → výsledek je ve stupních Ballingových – odtud desítka, dvanáctka – tedy „cukernatost mladiny byla 12 stupňů Bg“
 4. Cukry tvoří podstatnou část mladinového extraktu – dnes se obvykle stupňovistostí piva rozumí podíl sušiny v mladině – odchylka od cukernatosti je zanedbatelná a proto koncentrace mladiny je téměř rovna její cukernatosti a místo poněkud zdlouhavého a ne zcela jednoduchého měření koncentrace extraktu je možné provést během několika sekund triviální měření sacharometrem.

Viktor

Zdroj: diskuze na www.svetpiva.cz


Decoy effect

http://en.wikipedia.org/…Decoy_effect

Klíčová slova: psychologie, rozhodování, srovnávání, návnada, třetí možnost


Forer effect

http://en.wikipedia.org/…Forer_effect

Klíčová slova: psychologie, astrologie, horoskopy


Prostituce

Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, § 3, odstavec 3:

Živností dále není:

Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, § 204 Kuplířství:

Kdo jiného zjedná, přiměje nebo svede k provozování prostituce, nebo kdo kořistí z prostituce provozované jiným,bude potrestán (…)

Výhody legalizace:

Poměřování důstojnosti – voják podléhá kasárenskému režimu, na vojenskou službu se nastoupit musí.

Morálka – prostitutkám jejich řemeslo nemorální nepřipadá. Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda jiného.

Prostituce – zločin bez oběti. Rozdíl mezi milencem a násilníkem.


PowerPoint: nedělitelná mezera

Alt+0160

Klíčová slova: non-breakable space, nbsp


Traffic: Kolik lidí se vejde do jaké části limitu odchozích dat

Datum: 2007–04–06 (1069 počítačů)

část lidí část limitu dat/týden
>99 % 100 % 2 GB
95 % 40 % 800 MB
90 % 18 % 360 MB
85 % 10 % 200 MB
75 % 5 % 100 MB
33 % 1 % 20 MB
4,3 % 0,1 % 2 MB

Podivné chutě

Topinky potřené česnekem… s medem a šlehačkou


The Best Feature in Vista For System Administrators

is Fast User Switching – because it works in domains.


USB Flash klíčenka

Kingston DataTraveler

verze zápis čtení cena za 2 GB
DataTraveler I 3 6 540
DataTraveler Smart (U3) 3 6 820
DataTraveler II 7 11 820
DataTraveler II Plus Migo 13 19 940
DataTraveler Elite 14 24 2720
DataTraveler Elite Privacy 14 24 3500

Srovnání značek

verze zápis čtení cena za 2 GB
A-DATA MyFlash Turbo Speed 20 30 720
Corsair Flash Voyager 13 19 800
Corsair Flash Voyager GT 28 34 810
Lexar JumpDrive Secure II unrated 840
Kingstone DataTraveler II Plus Migo 13 19 940
SanDisk Cruzer Titanium U3 9 15 1010
Pretec FlashDrive iDisk II 7 9 1060
Pretec FlashDrive iDisk Tiny Luxury 7 8 1080
Geil Pen Drive Titanium 20 30 1160
Lexar JumpDrive Lightning 120× 18 24 1290
Sony Micro Vault Excellence 19 26 1670

Rozměry

Geil Pen Drive Titanium 67×26×12 25 g
Kingstone DataTraveler II Plus Migo 68×21×9  
Corsair Flash Voyager GT 69×25×11 (asi)  

Bezpečnost na internetu

Přijde mail typu „Děkujeme za objednávku digitální kamery za 50 tisíc, podrobnosti o objednávce naleznete zde (odkaz).“

Uživatel se zděsí „Vždyť já nic neobjednal, 50 tisíc? To je hrůza, ještě to budu muset platit, musím zjistit, jak to zrušit“ – a otevře ten odkaz.

Buď je cíl odkazu přímo podezřelý, nebo může jít o legitimní obchod, který má akorát (trochu) hacknutý web. Takže ta jedna stránka, která má nevinné URL, může klidně přesměrovávat na škodlivou stránku.

Na škodlivé stránce bude ActiveX (nebo něco podobného), který zahlásí „Pro přístup do obchodu musíte aktualizovat zabezpečení svého webového prohlížeče. Nainstalujte prosím následující ActiveX prvek.“ Část uživatelů na vysvětlení „aktualizace zabezpečení“ skočí a potvrdí instalaci ActiveX prvku.

Případně rovnou stránka využije některé ze známých chyb prohlížeče a pokud uživatel nemá prohlížeč zazáplatovaný, nemusí ani nic potvrzovat.

Takto se na uživatelův počítač nainstaluje keylogger (ochytávač stisknutých kláves) a během následujících dní může útočník získat spoustu přihlašovacích údajů. Přístup do elektronického bankovnictví, přístup do e-mailové schránky a tak dále.

Případně může být kromě keyloggeru nainstalován i program na vzdálené ovládání počítače, vypne se systém automatické aktualizace a ukončí se antivirový program. Počítač je prakticky pod úplnou kontrolou útočníka.


Proč jsou nejpoužívanější antivirové programy neúčinné?

(Kontext: Existují odhady, že až 80 procent nových virů a jiného škodlivého kódu nejpoužívanější antivirové programy nezachytí, dokud si neaktualizují virové definice – ale to už může být pozdě.)

Protože si nemalá část tvůrců virů svůj „výrobek“ nejdříve otestuje (na těch nejpoužívanějších antivirových programech) a vypustí ho do světa až tehdy, když se zdá dostatečně „úspěšný“.


Podpora Windows XP

Platí pro edice Home, Professional i Media Center Edition. I ve fázi prodloužené odborné pomoci jsou k dispozici bezpečnostní aktualizace.

Zdroj:


IE7 a Ovládací panely (uživatel s omezenými právy)

Když byl člověk přihlášen do Windows XP jako uživatel s omezenými právy a chtěl se dostat do Ovládacích panelů s administrátor­skými právy (např. aby mohl odinstalovávat programy), mohl spustit Internet Explorer 6 jako Administrátor (z kontextové nabídky vybrat Spustit jako…) a pak do adresního řádku napsat Ovládací panely.

Tohle v Internet Exploreru 7 nefunguje, místo Ovládacích panelů se objeví chybová stránka.

Řešení:

runas /user:xxx "explorer.exe /separate"

kde xxx je jméno uživatele s administrátor­skými právy.

Klíčová slova: control panel, limited user account


Kombinatoricka uloha

Je 60 zkouskovych otazek. Na jeden termin zkouskove pisemky se nahodne vybere 10 z nich. Kdyz vezmu k-ty termin pisemky, jaky je prumerny pocet otazek, ktere uz byly na drivejsich terminech?

Kdyby to nekdo dokazal spocitat, at mi da prosim vedet.


Trestní zákon: Základy trestní odpovědnosti

§ 3 Trestný čin

Maličkosti nejsou trestný čin

(2) Čin, jehož stupeň nebezpečnosti pro společnost je nepatrný, není trestným činem, i když jinak vykazuje znaky trestného činu.

Obvykle je nutný úmysl

(3) K trestnosti činu je třeba úmyslného zavinění, nestanoví-li tento zákon výslovně, že postačí zavinění z nedbalosti.

Zavinění

§ 4

Trestný čin je spáchán úmyslně, jestliže pachatel

 1. chtěl způsobem v tomto zákoně uvedeným porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto zákonem, nebo
 2. věděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, a pro případ, že je způsobí, byl s tím srozuměn.

§ 5

Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

 1. věděl, že může způsobem v tomto zákoně uvedeným porušit nebo ohrozit zájem chráněný tímto zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo
 2. nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

§ 8 Pokus trestného činu

I nepovedený (nedokončený) pokus se počítá

(1) Jednání pro společnost nebezpečné, které bezprostředně směřuje k dokonání trestného činu a jehož se pachatel dopustil v úmyslu trestný čin spáchat, je pokusem trestného činu, jestliže k dokonání trestného činu nedošlo.

(2) Pokus trestného činu je trestný podle trestní sazby stanovené na dokonaný trestný čin.

§ 10 Účastník trestného činu

(1) Účastníkem na dokonaném trestném činu nebo jeho pokusu je, kdo úmyslně

 1. spáchání trestného činu zosnoval nebo řídil (organizátor),
 2. navedl jiného k spáchání trestného činu (návodce),
 3. poskytl jinému pomoc k spáchání trestného činu, zejména opatřením prostředků, odstraněním překážek, radou, utvrzováním v předsevzetí, slibem přispět po trestném činu (pomocník).

(2) Na trestní odpovědnost a trestnost účastníka se užije ustanovení o trestní odpovědnosti a trestnosti pachatele, jestliže tento zákon nestanoví něco jiného.

§ 13 Nutná obrana

Sebeobrana

Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

§ 14 Krajní nouze

Princip menšího zla

Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému tímto zákonem, není trestným činem. Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil.

Zdroj: http://business.center.cz/…cast1h2.aspx


Trestní zákon: Tresty

§ 29 Výjimečný trest

Vězení 15–20 let nebo doživotí

(1) Výjimečným trestem se rozumí jednak trest odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti pěti let, jednak trest odnětí svobody na doživotí. Výjimečný trest může být uložen jen za trestný čin, u něhož to tento zákon ve zvláštní části dovoluje. (…)

(2) Trest odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti pěti let může soud uložit pouze tehdy, jestliže stupeň nebezpečnosti trestného činu pro společnost je velmi vysoký nebo možnost nápravy pachatele je obzvláště ztížena.

Doživotí jen za vraždu, činy proti republice nebo činy obecně nebezpečné

(3) Trest odnětí svobody na doživotí může soud uložit pouze pachateli, který spáchal trestný čin vraždy podle § 219 odst. 2, nebo který při trestném činu vlastizrady (§ 91), teroru podle § 93, teroristického útoku (§ 95), obecného ohrožení podle § 179 odst. 3 nebo genocidia (§ 259) zavinil smrt jiného úmyslně, a to za podmínek, že

 1. stupeň nebezpečnosti takového trestného činu pro společnost je mimořádně vysoký vzhledem k zvlášť zavrženíhodnému způsobu provedení činu nebo k zvlášť zavrženíhodné pohnutce nebo k zvlášť těžkému a těžko napravitelnému následku, a
 2. uložení takového trestu vyžaduje účinná ochrana společnosti nebo není naděje, že by pachatele bylo možno napravit trestem odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti pěti let.

Ukládání trestu za více trestných činů

§ 35

Maximum, ne součet

(1) Odsuzuje-li soud pachatele za dva nebo více trestných činů, uloží mu úhrnný trest podle toho zákonného ustanovení, které se vztahuje na trestný čin z nich nejpřísněji trestný; (…)

Odnětí svobody

§ 39

(1) Trest odnětí svobody se ukládá nejvýše na patnáct let.

Podmíněné odsouzení

Jen u vězení do 2 let, zkušební doba až 5 let

§ 58

(1) Soud může podmíněně odložit výkon trestu odnětí svobody nepřevyšujícího dvě léta, jestliže vzhledem k osobě pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má důvodně za to, že účelu trestu bude dosaženo i bez jeho výkonu.

§ 59

(1) Při podmíněném odsouzení stanoví soud zkušební dobu na jeden rok až pět let; (…)

Zdroj: http://business.center.cz/…cast1h4.aspx


Trestní zákon: Zánik trestnosti a trestu

Zahlazení odsouzení

§ 69

(1) Soud zahladí odsouzení, vedl-li odsouzený po výkonu nebo prominutí trestu anebo po promlčení jeho výkonu řádný život nepřetržitě po dobu nejméně

 1. deseti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu pět let,
 2. pěti let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody převyšujícímu jeden rok,
 3. tří let, jde-li o odsouzení k trestu odnětí svobody nepřevyšujícímu jeden rok, k trestu propadnutí majetku, k trestu vyhoštění nebo k trestu zákazu pobytu, nebo k peněžitému trestu za úmyslný trestný čin.

§ 70

(1) Bylo-li odsouzení zahlazeno, hledí se na pachatele, jako by nebyl odsouzen.

Zdroj: http://business.center.cz/…cast1h5.aspx


Trestní zákon: Trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných

§ 164 Podněcování

Kdo veřejně podněcuje k trestnému činu nebo k hromadnému neplnění důležité povinnosti uložené podle zákona, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

§ 165 Schvalování trestného činu

(1) Kdo veřejně schvaluje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit s trestným činem souhlas

 1. pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
 2. na takovou odměnu nebo odškodnění sbírá.

§ 167 Nepřekažení trestného činu

Povinnost překazit platí jen u vyjmenovaných (závažných) trestných činů

(1) Kdo se hodnověrným způsobem doví, že jiný připravuje nebo páchá trestný čin vlastizrady (§ 91), rozvracení republiky (§ 92), teroru (§ 93), (…), a spáchání nebo dokončení takového trestného činu nepřekazí, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta; (…)

Výjimka: ohrožení sebe nebo osoby blízké

(2) Kdo spáchá čin uvedený v odstavci 1, není trestný, nemohl-li trestný čin překazit bez značných nesnází nebo aniž by sebe nebo osobu blízkou uvedl v nebezpečí smrti, ublížení na zdraví, jiné závažné újmy nebo trestního stíhání.

Výjimka osoby blízké neplatí u nejzávažnějších trestných činů

Uvedení osoby blízké v nebezpečí trestního stíhání však nezbavuje pachatele trestnosti, týká-li se nepřekažení trestného činu vlastizrady (§ 91), rozvracení republiky (§ 92), teroru (§ 93 a 93a), záškodnictví (§ 95 a 96), sabotáže (§ 97), vyzvědačství (§ 105), ohrožení utajované informace podle § 106 nebo genocidia (§ 259).

§ 168 Neoznámení trestného činu

Oznamovací povinnost jen u vyjmenovaných (závažných) trestných činů

(1) Kdo se hodnověrným způsobem doví, že jiný spáchal trestný čin vlastizrady (§ 91), (…), a takový trestný čin neoznámí bez odkladu státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu nebo místo toho, jde-li o vojáka, veliteli nebo náčelníku, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta; (…)

Výjimka: ohrožení sebe nebo osoby blízké

(2) Kdo spáchá čin uvedený v odstavci 1, není trestný, nemohl-li oznámení učinit, aniž by sebe nebo osobu blízkou uvedl v nebezpečí smrti, ublížení na zdraví, jiné závažné újmy nebo trestního stíhání.

Výjimka osoby blízké neplatí u nejzávažnějších trestných činů

Uvedení osoby blízké v nebezpečí trestního stíhání však nezbavuje pachatele trestnosti, týká-li se neoznámení trestného činu vlastizrady (§ 91), rozvracení republiky (§ 92), teroru (§ 93), teroristického útoku (§ 95), záškodnictví (96), sabotáže (§ 97), vyzvědačství (§ 105 odst. 2, 3 a 4), ohrožení utajované informace (§ 106 a 107), účasti na zločinném spolčení podle § 163a odst. 2 a 3 nebo genocidia (§ 259).

Výjimka: zpovědní tajemství, advokáti

(3) Oznamovací povinnosti nemá advokát nebo advokátní koncipient, který se dozví o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem advokacie nebo právní praxe. Oznamovací povinnost nemá také duchovní registrované církve a náboženské společnosti s oprávněním k výkonu zvláštních práv, dozví-li se o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství nebo v souvislosti s výkonem práva obdobného zpovědnímu tajemství.

Zdroj: http://business.center.cz/…cast2h3.aspx


Nepřekažení trestného činu

Na zvýrazněné trestné činy neplatí výjimka osoby blízké


Neoznámení trestného činu

Změny oproti nepřekažení trestného činu


Microsoft Office: ceny

2007–01–26, orientační ceny s DPH

verze obsahuje cena
OEM MSO 2003 CZ Basic W+E+O 5000
Pro studenty a učitele (nekomerční) W+E+O+PP 3100
SB W+E+O+PP+P 6700
Pro W+E+O+PP+Pb+A 8300
krabice Std W+E+O+PP 12700
Pro W+E+O+PP+Pb+A 15900
Works + MSO 2003 CZ upgrade Std W+E+O+PP 9200
Pro W+E+O+PP+Pb+A 11200
verze obsahuje plánovaná cena (s DPH)
MSO 2007 CZ Basic (jen OEM) W+E+O neuvádí se
Pro studenty a domácnosti W+E+PP+ON 4130
Standard (jen retail) W+E+PP+O 13600
Small Business W+E+PP+O+BCM+Pb 15300
Professional W+E+PP+O+BCM+Pb+A 17000

W = Word, E = Excel, PP = PowerPoint, O = Outlook, Pb = Publisher, A = Access, ON = OneNote, BCM = Business Contact Manager

Odkazy:


Random Quotes

God is real… unless declared integer.

Junk: Stuff we throw away.
Stuff: Junk we keep.

Nothing ain't worth nothing but it's free.

Software gets slower faster than hardware gets faster. (Niklaus Wirth)


OWASP Top Ten

http://www.owasp.org/…_Ten_Project

 1. Unvalidated Input
 2. Broken Access Control
 3. Broken Authentication and Session Management
 4. Cross Site Scripting
 5. Buffer Overflow
 6. Injection Flaws
 7. Improper Error Handling
 8. Insecure Storage
 9. Application Denial of Service
 10. Insecure Configuration Management

Ověření, zda nejste (spamovací) robot

http://www.webylon.info/W.04


Salám se 135 % hmotnostního podílu masa

Jak je to mozne? 135 % masa (i vic) je v susenych salamech, tim, ze se z nich vysusi voda, je ze 135 g masa 100 g salamu.


Microsoft .NET Messenger Service: Omezení

Tuto smlouvu můžeme kdykoli změnit. Musíte tuto smlouvu pravidelně kontrolovat. Nejnovější verzi této smlouvy naleznete na adrese http://messenger.msn.cz/Help/Terms.aspx. Změněná smlouva nabývá účinnosti okamžitě. Pokud se změnami ve smlouvě nesouhlasíte, musíte Službu přestat používat. Pokud nepřestanete tuto Službu používat, bude vaše použití Služby pokračovat za podmínek změněné smlouvy.


ICQ: Omezení používání

Souhlasíte s tím, že nebudete

Společnost ICQ může čas od času změnit podmínky služeb ICQ s vydáním nové verze softwaru nebo bez něj. Pokračujícím používáním služeb ICQ po dobu 30 dnů poté, co bylo oznámení o této změně poprvé zveřejněno v síti ICQ nebo na webových stránkách ICQ, prokazujete svůj souhlas s novou nebo revidovanou sadou podmínek služeb ICQ. Na základě výše uvedeného dále souhlasíte s tím, že jste vázáni ustanoveními licenční smlouvy, která je k dispozici na webových stránkách ICQ na adrese http://www.icq.com/legal/, a to v případě, je tato licence označena pozdějším datem, než je datum licenční smlouvy, která je přiložena k vašemu softwaru.


Barvy

čípky:

barva:

sytost:

jas (brightness):

gamut (colorspace):

chromacity diagram (CIE 1931 xy chromaticity diagram):

neutrální bod:

míchání barev:

doplňkové barvy:

purpurové barvy:

sRGB color space:

ICC profil:

vyvážení bílé (white ballance):

Zdroje:


Liské oko

čípky (cone cells):

tyčinky (rods):

oko:

Znamená to, že v oblosti neostrého vidění (okraj zorného pole) vidíme pouze černobíle?

Ve zbytku zorného pole je hustota čípků 30× menší než v oblasti nejostřejšího vidění, ale nějaké čípky tam jsou. Když koukáme na root.cz tak oblast nejostřejšího vidění (žlutá skvrna na sítnici) snímá světlo z 1 cm velké plošky obrazovky. Hustota čípků uvnitř oblasti nejostřejšího vidění stoupá až ke špičkové hustotě tyčinek, zatímco hustota tyčinek tam jde k nule. Zjednodušeně řečeno ostré šedobílé vidění je uprostřed pohledu nahrazeno ostrým barevným. Ale mlhavé barevné vidění je i na okrajích zorného pole.

Vypovídá to o životním způsobu prapředka, dovoluji si domněnku: při vyhledávání na dlouhou vzdálenost (stačí úzká výseč) při lovu potřeba rozlišovat velmi jemně odstíny barev a barevnou kresbu, a čípky jsou málo citlivé ⇒ lov probíhal za velmi dobrého osvětlení. V noci potřeba velké citlivosti, v širokém záběru zpozorovat pohyb (malou změnu) bez odlišení barev == hlídka.

Rozpoznávání pohybů a zajímavých tvarů v periferii zorného pole slouží během dne k výběru míst kam přesměrovat úzkou oblast ostrého vidění. Když dnes hledíme na obraz tak oko těká sem a tam (známé pokusy).

Nejvyšší rozlišení šedé je zjištěno v prstenci okolo žluté skvrny.

Nízké hustoty čípků mimo oblast žluté skvrny se bohužel nedá využít pro snížení bitového toku, osa oka je nezávislá od souřadné soustavy zobrazovače ⇒ zobrazovač musí vykreslit celý obraz podrobně. Snad až příště, až se bude kreslit přímo na sítnici.

Zdroj:


NTFS permissions: Creator Owner

The Creator Owner account isn't a real account but rather a flag that the Windows security system uses in a folder's ACL to build the ACLs of files and subfolders that users create in this folder. Windows assigns the permissions that you assign to a folder's Creator Owner account to all accounts that create a new subfolder or file in that folder.

The logic behind this system is actually quite sensible. When a user creates a file, they become the Creator Owner, at which point they can prevent the administrator from accessing it. If an administrator tries causally to access the file, they will be denied. However if there is an emergency (for example, the user has left the company but left the permissions on critical documents locked up tight), the administrator can seize ownership and become the Creator Owner. To prevent rogue administrators from seizing control of and viewing supposedly protected documents, the Creator Owner is visible to anyone who wishes to check. In addition, administrators may only change the Creator Owner to themselves, which prevents the seizure of ownership and then assignment of that ownership to someone else, shifting the blame onto an innocent third party.


Why We Love Children

1. NUDITY

I was driving with my three young children one warm summer evening when a woman in the convertible ahead of us stood up and waved. She was stark naked! As I was reeling from the shock, I heard my 5-year-old shout from the back seat, „Mom! That lady isn't wearing a seat belt!“

2. OPINIONS

On the first day of school, a first-grader handed his teacher a note from his mother. The note read, „The opinions expressed by this child are not necessarily those of his parents.“

3. KETCHUP

A woman was trying hard to get the ketchup out of the jar. During her struggle the phone rang so she asked her 4-year-old daughter to answer the phone. „Mommy can't come to the phone to talk to you right now. She's hitting the bottle.“

Hit the bottle = To start drinking too much alcohol regularly, usually in order to forget your problems.

4. MORE NUDITY

A little boy got lost at the YMCA and found himself in the women's locker room. When he was spotted, the room burst into shrieks, with ladies grabbing towels and running for cover. The little boy watched in amazement and then asked, „What's the matter, haven't you ever seen a little boy before?“

5. POLICE # 1

While taking a routine vandalism report at an elementary school, I was interrupted by a little girl about 6 years old. Looking up and down at my uniform, she asked, „Are you a cop?“ „Yes,“ I answered and continued writing the report. „My mother said if I ever needed help I should ask the police. Is that right? "Yes, that's right,“ I told her. „Well, then, "she said as she extended her foot toward me, "would you please tie my shoe?“

6. POLICE # 2

It was the end of the day when I parked my police van in front of the station. As I gathered my equipment, my K-9 partner, Jake, was barking, and I saw a little boy staring in at me „Is that a dog you got back there?“ he asked. „It sure is,“ I replied. Puzzled, the boy looked at me and then towards the back of the van. Finally he said, „What'd he do?“

7. ELDERLY

While working for an organization that delivers lunches to elderly shut-ins, I used to take my 4-year-old daughter on my afternoon rounds. She was unfailingly intrigued by the various appliances of old age, particularly the canes, walkers and wheelchairs. One day I found her staring at a pair of false teeth soaking in a glass. As I braced myself for the inevitable barrage of questions, she merely turned and whispered, „The tooth fairy will never believe this!“

Shut-in = A person confined indoors by illness or disability.

8. DRESS-UP

A little girl was watching her parents dress for a party When she saw her dad donning his tuxedo, she warned, „Daddy, you shouldn't wear that suit.“ „And why not, darling?“ „You know that it always gives you a headache the next morning. “

Tuxedo = A man's dress jacket, usually black with satin or grosgrain lapels, worn for formal or semiformal occasions. Also called dinner jacket.

9. DEATH

While walking along the sidewalk in front of his church, our minister heard the intoning of a prayer that nearly made his collar wilt. Apparently, his 5-year-old son and his playmates had found a dead robin. Feeling that proper burial should be performed, they had secured a small box and cotton batting, then dug a hole and made ready for the disposal of the deceased. The minister's son was chosen to say the appropriate prayers and with sonorous dignity intoned his version of what he thought his father always said: „Glory be unto the Faaaather, and unto the Sonnn, and into the hole he gooooes.“ [unto the Holy Ghost]

10. SCHOOL

A little girl had just finished her first week of school. „I'm just wasting my time,“ she said to her mother. „I can't read, I can't write and they won't let me talk!“

11. BIBLE

A little boy opened the big family Bible. He was fascinated as he fingered through the old pages. Suddenly, something fell out of the Bible. He picked up the object and looked at it. What he saw was an old leaf that had been pressed in between the pages „Mama, look what I found,“ the boy called out. „What have you got there, dear?“ With astonishment in the young boy's voice, he answered, „I think it's Adam's un­derwear.“


KONEC

Martin Trčka